Jak pečovat o suchou a atopickou pokožku?

Suchost pokožky a atopický ekzém. To jsou dva hlavní problémy naší pokožky, které mnozí lidé řeší. A jelikož oba dva problémy jdou na první pohled vidět, řada lidí se ptá, jak těmto problémům předcházet, respektive jak nad nimi vyzrát, když se objeví. Zatímco atopický ekzém je problém, který se objevuje u lidí už od narození, suchá pokožka se může jednoho dne objevit u dospělého člověka, pakliže se zapomíná na její hydrataci.

péče o tělo 2

Jak pečovat o atopickou pokožku

Nejdříve se pozastavme u atopické pokožky, která je doslova noční můrou každého rodiče. Děti na atopický ekzém nejen, že trpí, ale taktéž je to pro ně synonymem muk. Neustále se škrábou, nemohou spát, občas je to i bolí. Je proto velice důležité vytasit tělové krémy a pravidelně mazat nejen pleť, ale i celé tělo. Právě pravidelné natírání je to, co je základem léčby atopického ekzému. Pomáhá tedy pravidelné promazávání kůže ideálně zvláčňujícími tělovými mléky.

Aby se dítě (nebo i dospělý) rychleji zbavilo nepříjemného problému kůže, za zvážení stojí kromě používání tělových krémů, tělových olejů či tělových peelingů i lokální kortikosteroidy, jež se zásadně používají jenom krátce a v době, kdy situace dojde do kritické stavu. Je to taková záchranná brzda, která se používá při akutním vzplanutí příznaků atopického ekzému.

Člověk trpící atopickým ekzémem by se rozhodně neměl zpotit. Měl by se ideálně oblékat do bavlněných materiálů, ideálně do lehkých, měkkých tkanin. Proč je to zapotřebí? Pot totiž zhoršuje příznaky atopického ekzému a bývá často důvodem, proč se ekzém objeví i na místech, kde se dříve neobjevoval.

2199_cerave-moisturizers-hydratacni-krem-na-oblicej-a-telo-pro-suchou-az-velmi-suchou-pokozku-4

Jak pečovat o suchou pokožku

Otázkou zůstává, jak pečovat o suchou pokožku. S tou se většinou potýkáme v okamžiku, kdy teploty klesnou pod nulu a kdy mazové žlázy přestávají produkovat maz. Pokožka rázem ztrácí svou ochrannou bariéru. V tento okamžik je třeba zakročit s tělovým mlékem nebo tělovým olejem, jenž je určen k hydrataci pokožky. Je však třeba nejdříve poznat svou pokožku. Je vaše pokožka středně suchá nebo velmi suchá? To rozhoduje při výběru vhodného tělového krému. Existují krémy, které zajišťují rychlou úlevu od svědění a projevů suché pokožky, pak také existují oleje, které jsou k pokožce velice šetrné.

Na suchou pokožku těla také zabírá dostatečný pitný režim, na který není dobré zapomínat. Dehydratace celého organismu je jednou z nejčastějších příčin, proč se suchá pokožka objeví. Kromě toho má na vzniku suché pokožky svůj podíl i stres, který oslabuje imunitní systém a poškozuje ochranné mechanismy v pokožce.

Pokud aktuálně bojujete se suchou pokožkou, dejte si pozor na některé druhy koření. Zejména se vyvarujte takovému koření, které je typické svou až příliš výraznou chutí. Tímto kořením se myslí například pepř, také chilli nebo například zázvor, který je taktéž velmi výrazný.

2703_bio-kokosovy-olej