Deodorant vs. antiperspirant: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Deodorant vs. antiperspirant - věčný boj mezi dvěma kosmetickými produkty. Který z nich účinněji bojuje proti nepříjemnému potu? A existuje mezi nimi nějaký rozdíl? Říká se, že antiperspiranty jsou efektivnějším parťákem během parného léta, kdy se potíme více než v jiných částech roku. Je to ale opravdu tak?

antiperspirant

Jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem

V drogeriích se s oběma produkty setkáte v jedné uličce, dokonce v jednom regálu. Bohužel ne každý má na sobě napsáno, zdali se jedná o antiperspirant nebo pouze o deodorant. Jeho pomyslné pohlaví však prozradí chemické složení. Pokud je ve složení obsažen alkohol, držíte v rukou antiperspirant. Produkty bez alkoholu jsou naopak deodoranty.

V praxi rozdíl poznáte následovně - zatímco antiperspiranty omezují pocení, deodoranty mají za úkol jenom omezit pach. Za nepříjemný pach při pocení můžou činnosti mikroorganismů vyskytujících se na kůži.

Deodorant vs. antiperspirant: Co je účinnější?

Hlavní rozdíl mezi dvěma produkty používanými při pocení už známe. Stále však visí ve vzduchu jedna otázka, a sice co je účinnější? Vyplatí se používat antiperspirant nebo naopak deodorant?

Je třeba konstatovat, že ani jeden z produktů nezabraňuje pocení úplně. Pocení je zkrátka přirozená činnost lidského těla, prostřednictvím které se z těla vylučují nechtěné a mnohdy i škodlivé látky. Jelikož je ale pocení nepříjemné, jednotlivé produkty používat nezapomeňte nejen kvůli svému komfortu, ale také kvůli ostatním lidem kolem vás.

Účinnější je kvůli své vlastnosti omezovat pot antiperspirant. Ovšem pro lidi, kteří se příliš nepotí, je vhodnější deodorant. Je tedy na každém z nás, pro co se rozhodneme. V obou produktech se často nachází parfemované složky, které zajišťují příjemnou vůni po aplikaci. Ať už tedy použijete antiperspirant nebo deodorant, vonět budete stejně krásně.

TIP NA ÚČINNÝ ANTIPERSPIRANT: Hledáte účinný antiperspirant, který by vyhovoval vaší pokožce? Naším tipem je roll-on antiperspirant SVR Spirial Vegetal, který je určen především pro citlivou pokožku. Jedná se o produkt přírodního složení, který působí až osmačtyřicet hodin.

5015_svr-spirial-vegetal-roll-on

Užitečné tipy na závěr

Jestli sáhnout po deodorantu nebo antiperspirantu se odvíjí i od typu vaší pokožky. Pakliže máte velice choulostivou, citlivou pokožku, doporučujeme se vyhýbat parfemovaným produktům. Pokud přírodní vůně není příliš silná, pravděpodobně upřednostníte antiperspirant, abyste pocení alespoň výrazně omezili. Pokud je však vaše pokožka jenom chvilkově podrážděná, sáhněte spíše po deodorantu, který neobsahuje alkohol.

TIP NA PŘÍRODNÍ DEODORANT: Mezi neparfemované deodoranty patří produkt Saloos Bio. Mluvíme o zcela přírodním deodorantu, který je nejen bez umělé parfemace a barviv, ale je mimo jiné i bez sody, alkoholu, hliníku a jakýchkoli konzervantů. Obsahuje přírodní absorpční složky, které spolehlivě pohlcují vlhkost i udržují podpaží zcela suché po celý den.

5492_saloos-deodorant-litsea-cubeba

Zásady, kterými se držet při nanášení produktů

Antiperspirant, deodorant – ať už se rozhodnete pro ten či onen produkt, pamatujte na několik věcí:

  • Nanášejte je vždy na umytou a suchou pokožku.
  • Po holení používejte jenom takové produkty, které jsou k tomu určené a které umí pokožku zklidnit.
  • Většího účinku dosáhnete v momentu, kdy si deodorant nebo antiperspirant nanesete večer či těsně předtím, než jdete spát.
  • Nepoužívejte více produktů najednou. Příliš deodorantů škodí stejně jako příliš antiperspirantů. Dojít může kupříkladu k podráždění pokožky nebo k viditelným a velice nepříjemným vyrážkám.
  • Vyhněte se příliš častému používání deodorantu, který vám nevyhovuje. Tělo si na něj může vypěstovat alergii. To samé platí v případě nevhodného antiperspirantu.
  • Antiperspiranty a deodoranty jsou jenom doplňky vaší hygieny. Rozhodně to neznamená, že se hygieně nemusíte věnovat vůbec, pakliže ten či onen produkt používáte.