Sezona opalování je tady. Jak na bezpečné opalování?

Bezpečně na sluníčku

Sluníčko láká k pobytu venku. Zatímco někteří míří na procházky, mnohé ženy se oblékají do bikin a rozprostírají si deky na zahradě. Mají totiž v plánu získat takzvaný bronz čili chtějí se opalovat, aby byly nepřehlédnutelné. Bohužel opalování může pokožce velmi uškodit, pokud se nepoužívají žádné přípravky na opalování. Právě opalovací přípravky mohou ochránit pokožku dospělého i dítěte před spálením a před negativním UV zářením vysílaným sluníčkem.

Na trhu jsou dnes k dostání opalovací přípravky pro děti i dospělé lišící se jen svými ochrannými faktory. Právě podle ochranných faktorů je třeba vybírat krémy, spreje a jiné opalovací přípravky. Obecně platí, že čím vyšší faktor, tím vyšší ochrana, ale zároveň platí, že při výběru přípravku hraje roli to, kde se budete opalovat, případně jaký jste fototyp.

opalování 2

Dělení faktorů a pro jaký se rozhodnout

Pyšníte se tmavou pletí, tmavýma očima a také pokožkou bez sebemenší pihy? Pak patříte pravděpodobně do čtvrtého kožního fototypu, pro který jsou určeny opalovací přípravky s nejnižším ochranným faktorem (do 10), pokud se tedy budete opalovat v tuzemsku. V případě, že míříte na dovolenou k moři, raději sáhněte po vyšším ochranném faktoru.

Jste-li hnědovlasí, s menším množstvím pih a s pletí světlejší, případně snědší, vhodné jsou pro vás opalovací přípravky s ochranným faktorem od 15 do 20. Zatímco v tuzemsku se nebojte sáhnout po patnáctce, v zahraničí volte vyšší faktor.

Existují také přípravky na opalování s faktorem od 30 do 50, které jsou určeny především lidem se světlou pletí, řídkými pihami a světlými vlasy. Tito lidé mají náchylnější pleť a neopalují se dohněda, nýbrž dočervena. Jelikož se často spálí, neměli by sahat po ochranných přípravcích s nižším ochranným faktorem.

Padesátka je určená taktéž pro děti a pro jedince, kteří mají pleť velmi citlivou a kteří trpí kožními problémy. Právě tito jedinci se musí mazat velmi často, dokonce mnohdy i pod oblečení, jelikož je jejich pokožka opravdu velmi náchylná.

Pozor! Kojenci do jednoho roku by neměli být vystavování slunečnímu záření vůbec!

1105_uriage-solaires-bariesun-fluide-ultra-leger-spf50

Pozor na opalování během poledne

Bezpečné opalování je tehdy, pokud se neopalujete během poledne. Pamatujte na to, že během pravého poledne bývá sluníčko nejen nejsilnější, ale také nejnebezpečnější. Volte proto pozdější odpolední hodiny k opalování se a netravte na sluníčku příliš mnoho času. Odborníci konstatují, že každý člověk dosáhne v jiném okamžiku jistého bodu zlomu, kdy se jeho pokožka začne zbarvovat dohněda. Obvykle tráví kratší dobu opalováním ti, kteří mají bledou pleť, jelikož mají tendenci se rychleji spálit. Jedinci s tmavší pletí snáší sluníčko daleko lépe a déle.

V ideálním případě se doporučují přestávky během opalování. Zkrátka byste si měli i od sluníčka odpočinout. Snížíte tak riziko vzniku spálenin a získané opálení vydrží daleko déle. Pleť navíc bude vypadat zdravější, například jako při používání samoopalovacích přípravků, díky kterým není nutné pokožku vystavovat škodlivému slunečnímu záření, přesto bude bronzově krásná.

4589_bariesun-ab-brume-thermale-100ml-s-0618-hd